Aktuálně přijímáme nové zakázky. Kontaktujte nás

Zakázková výroba doplňků stravy 

Od receptury, přes výrobu a balení až po branding a prodej.

Problematika výroby doplňků stravy a jejich uvedení na trh je velice komplexní. Sinecalabs nabízí transparentní spolupráci, která vám usnadní cestu od prvního nápadu na vlastní doplněk stravy až po hotový výrobek v oběhu.

Co je zakázková výroba doplňků stravy a jak probíhá?

Jednoduše řečeno se jedná o výrobu doplňků stravy na klíč:

 • představíte nám své požadavky na vyráběný doplněk stravy,
 • zkonzultujeme možné postupy a společně vybereme ten nejlepší,
 • připravíme cenovou nabídku a odhadneme dobu výroby,
 • provedeme kontroly kvality,
 • zajistíme certifikace,
 • hotové produkty odešleme k vám,
 • navíc vám můžeme také poradit s legislativními náležitostmi, brandingem nebo podporou prodeje.

Výrobou doplňků stravy se zabýváme již 10 let, za tu dobu jsme vyvinuli desítky unikátních produktů. Jednotlivé procesy výroby doplňků stravy ovládáme od A až po Z – pomůžeme vám s výzkumem a navrhneme složení doplňku stravy, zajistíme kvalitní suroviny a výrobu doplňku stravy ve vámi požadované formě, pro kterou vybereme vhodný obalový materiál a označíme jej legislativně správným způsobem.

Výrobou a „nakrabičkováním“ doplňků stravy celý proces není ukončen, před prvním uvedením na trh je nutné dostát legislativních požadavků kladených na nutné a povolené označování doplňků stravy a informační povinnosti. Také v této oblasti nabízíme poradenství.

Vlastní značka doplňku stravy

Vzhledem k dlouhodobě stoupajícímu trendu péče o zdraví a prevenci je trh otevřený dalším a dalším doplňkům stravy. Ať již plánujete uvést na trh revoluční složení sportovní výživy nebo toužíte po vlastní značce vitamínů nebo minerálů, jsme tady pro vás.

Pro koho je náš servis výroby doplňků stravy na míru určený?

 • Máte e-shop s různými produkty včetně doplňků stravy a rádi byste doplnili sortiment o produkty vlastní značky.
 • Máte vlastní značku a rádi byste své portfolio rozšířili o produkty z kategorie doplňků stravy.
 • Máte vybudovanou zákaznickou základnu (obchodní síť, lékárny, fitcentra, sportovní studia) a rádi byste začali s prodejem doplňků stravy.
 • Jste úspěšní na sociálních sítích (Instagram, TikTok), máte velký dosah a rádi byste dosáhli vyšší monetizace.
 • Máte úspěšný YouTube či Twitch kanál s vysokým počtem odběratelů.
 • Jste veřejně známá osoba, například sportovec či sportovkyně, celebrita a toužíte po své vlastní značce doplňků stravy.

Výhody aneb proč mít vlastní značku doplňků stravy?

 • Vyšší marže: přímý prodej koncovým zákazníkům vám umožní dosáhnout vyšší marže (70–90 %).
 • Kontrola ceny aneb váš produkt, vaše cena: přímý prodej jde ruku v ruce s lepší kontrolou nad cenou.
 • Personalizace značky: vy sami se podílíte na návrhu složení, výběru balení a konečném vzhledu originálních doplňků stravy vytvořených na základě vašich představ a pouze pro vás.
 • Přidaná hodnota: vlastní značka produktů je hodnotné aktivum, které lze v případě potřeby lépe monetizovat než pouhá práva k distribuci doplňku stravy.

Výběr formy doplňku stravy

Ještě před tím, než se pustíme do výroby konkrétního doplňku stravy je nutné ujasnit si o jaké produkty stojíte a zkonzultovat formy doplňků stravy odpovídající vašemu zadání.

Volba tzv. galenické formy doplňků stravy je ovlivněná množstvím a koncentrací použitých ingrediencí, způsobem uchovávání a zamýšleným užíváním. Každá galenická forma má svá specifika a její výběr je důležitou součástí celého procesu.

Jaké formy doplňků stravy nabízíme? 

 • Pevné (prášky, tablety, kapsle, šumivé tablety),
 • Kapalné (oleje, vody, tinktury).
Formy doplňků stravy

Tablety a kapsle jsou pro své jednoduché užívání bez nutnosti odměřování dávek u spotřebitelů nejoblíbenější a celkově nejprodávanější. Zatímco většina pevných forem je bez chuti a zápachu a snadno se polykají, což usnadňuje jejich užívání, tekuté formy a prášky mohou v závislosti na svém složení nabývat různých chutí, které mohou ovlivňovat jejich oblíbenost a pravidelnost užívání. Nelibá chuť a obalové materiály tekutých forem (zpravidla skleněné lahvičky) a jejich křehkost přispívají k menší oblíbenosti těchto forem.

Pevné doplňky stravy

Většina doplňků stravy na trhu jsou pevné, nabízíme prášky, tablety a kapsle (také označované jako tobolky). Prášky jsou obvykle plněné do dóz nebo doypacků, tablety a kapsle mohou být navíc vložené do blistrů a poté do vnějších papírových krabiček.

Prášky

Prášky jsou nejjednodušší galenickou formou, nejčastěji se se nimi setkáme ve sportovní výživě (proteinové směsi), ale také například u rostlinných směsí superpotravin. Snadné dávkování pomocí lžíce nebo odměrek je oblíbené pro možnost rychlého obohacení různých nápojů, kaší a jiných jídel. Prášky musí být při výrobě dokonale zhomogenizované a skladované bez přítomnosti světla a vlhkosti.

Tablety

Tablety mohou nabývat různých velikostí a tvarů, navíc je lze opatřit jednoduchou nebo dvojitou drážkou pro dělení na menší části. Kromě obyčejných tablet existují také obalené tablety. Důvody pro obalování tablet mohou být estetického rázu (zatraktivnění vzhledu, maskování nepříjemné chuti a zápachu, usnadnění polykání), ale také technologického charakteru (zvýšení stálosti, mechanické odolnosti, ochrana před vnějšími vlivy). Obalování může být způsobem, jak zvýšit odolnost tablet vůči žaludečním kyselinám a zajistit, že se tablety dostanou do tenkého střeva, kde proběhne absorpce obsažených látek.

Tablety

Kapsle

Rozlišujeme tvrdé a měkké tobolky.

Tvrdé kapsle jsou obzvláště vhodné pro vitamíny a minerály, ale i pro rostlinné prášky a práškované extrakty. Každá kapsle se skládá ze dvou válcovitých částí (spodní: tělo a vrchní: víčko) s drobnými drážkami, které lze do sebe zasunout, a tak je uzavřít.

Kapsle se vyrábějí v 8 velikostech, označených čísly 000 (největší), 00, 0, 1, 2, 3, 4, 5 (nejmenší). Vyrobené tvrdé kapsle se v dalším kroku plní. Pro doplňky stravy jsou nejpoužívanější velikosti 1 (0,48 ml), 0 (0,67 ml) a 00 (0,92 ml).

Tvrdé tobolky jsou charakteristické svou barevností a tradiční výrobou z želatiny. Alternativně je lze vyrobit z rostlinného materiálu hydroxypropylmethylcelulosy (HPMC), která je vhodná pro vegetariány a vegany.

Měkké kapsle jsou vhodnou formou pro oleje, emulze a jiné materiály podobné konzistence. Tyto kapsle se na rozdíl od tvrdých kapslí formují a plní během jedné operace. Kromě želatiny lze použít karagenan, který se vyskytuje v červených mořských řasách, a tak je vhodný pro vegetariány a vegany.

Kapalné doplňky stravy

Nabízíme několik druhů forem kapalných doplňků stravy. Kapalné přípravky se plní do skleněných obalů se šroubovacím uzávěrem a odměřují se po lžičkách nebo pomocí odměrky.  V případě doporučeného užívání po kapkách jsou skleničky opatřené kapacím uzávěrem.

Vody a oleje

Vody (roztoky) a oleje doplňků stravy jsou homogenní tekutiny s obsahem látek rozpuštěných ve vodě, respektive v oleji. Jejich výroba spočívá v důkladném míchání (rozpuštění tuhých látek v kapalině nebo mísení kapalin) a filtraci pro odstranění kalu.

Tinktury

Jako tinktury se označují lihové (ethanol o různé síle) výluhy z rostlin. Tinktury se zpravidla uchovávají ve skleněných lahvičkách z tmavého skla, které je chrání před světlem.

Složení doplňku stravy a zadání do výroby

Do výroby odesíláme konkrétní zadání produktů, včetně složení, formy a obalu. Detailní složení můžete nechat na výrobci, ovšem je dobré mít alespoň základní představu o hlavních složkách přípravku, jeho účincích a zamýšleném použití nebo například chuti. Rádi s vámi celé zadání doplňku stravy zkonzultujeme a poradíme, jak se co nejvíce přiblížit vaší představě.

Pomocné látky

Při návrhu složení doplňku stravy je vhodné vzít v potaz i další faktory (například chuť, vůně, barva, konzistence) a zohlednit jejich působení na příjemnost užívání a zákazníkův celkový pocit z doplňku stravy. Chuť je důležitá především u přípravků v práškové a tekuté formě, méně u tablet a kapslí. Doplňky stravy v práškové a tekuté formě jsou mnohdy přidávané do potravin a nápojů, a tak je jejich chuť mnohem důležitější než u tablet nebo kapslí, které se jednoduše polknou.

Kromě hlavních složek je součástí doplňků stravy také celá řada pomocných látek, které umožňují formulaci stabilní a biologicky dostupné formy doplňku stravy a které ovlivňují vlastnosti finálního produktu. Nejenom chuť, příchuť, příjemná vůně, ale také například jemnost prášku a hustota tekutých doplňků stravy se podílejí na oblíbenosti daných produktů.

Pomocné látky jsou nedílnou součástí doplňků stravy, nejenom že upravují smyslové vjemy, ale svými vlastnostmi také umožňují a usnadňují zpracování surovin do požadované formy a upravují charakteristiky jako je kluznost (usnadňuje polykání pevných forem), rozpad tablet v prostředí žaludku nebo naopak ochrana před žaludečními kyselinami a rozpad v tenkém střevě a jiné.

Výroba a certifikace

Jednotlivé postupy výroby se odlišují dle zvolené formy a použitých surovin, jeden krok je stejný pro všechny procesy – odvážené suroviny se smíchají do směsi a ta se pečlivě homogenizuje, poté se směs zpracovává do vybrané formy.

V závislosti na konkrétním produktu a momentální dostupnosti surovin a technologické náročnosti procesu trvá výroba zpravidla 6-12 týdnů. V 1. kroku se připraví směs vámi určených ingrediencí a potřebných pomocných látek. Po důkladném promísení složek se směs zpracovává do požadované formy (tablety, tobolky, prášek, tekutina) a poté se plní do vybraných obalů.

Získané certifikáty 

Maximální kvalitu našich výrobků při celém procesu výroby garantujeme dodržováním standardů definovaných mezinárodně uznávanými certifikáty. Pro obdržení certifikace je nutné splnit přísné podmínky, který dohlíží na správný vývoj, plánování, výrobu, adjustaci, skladování, distribuci. Dodržování je pravidelně kontrolované kvalifikovanými autoritami. Kontrolním orgánem je v České republice Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). Inspektoři SZPI provádějí kontroly zavedení a funkčnosti certifikátů u výrobců potravin a doplňků stravy a dohlíží na označování a reklamu produktů, které musí být v souladu se zákonem.

HACCP (systém analýzy rizika a stanovení kritických kontrolních bodů) zaručuje kvalitu a zdravotní nezávadnost doplňků stravy během všech procesů souvisejících s výrobou, zpracováním, skladováním, manipulací a logistikou a prodejem zákazníkovi. Systém HACCP je soubor preventivních opatření k zamezení ohrožení bezpečnosti potravin.

Námi vyrobené produkty splňují požadavky pro BIO produkt stanovené Zákonem o ekologickém zemědělství, tzn. že naše suroviny byly získané za podmínek šetrných k půdě, rostlinám, zvířatům a přírodě vůbec. Ekologické zemědělství nepoužívá umělá hnojiva, pesticidy ani GMO.

(Certifikace IFS je další standard bezpečnosti doplňků stravy zaručující kvalitu výroby a balení.)

BIO certifikace

Adjustace a finalizace

Adjustace neboli vpravení do vhodného obalu je operací následující po zhotovení doplňku stravy v požadované formě. Pouze po naplnění obalů a řádném označení výrobků je možné jejich uvedení na trh.

Druhy obalů

Existují 2 základní typy obalů: primární a sekundární. Ideální obaly splňují hned několik funkcí. Hlavní funkcí je udržení stability doplňku stravy po stanovenou dobu, tj. chrání svůj obsah před teplotními výkyvy, vlhkostí či světlem nebo také napadením mikroorganismy (například plísně), hmyzem, ale také před mechanickým poškozením a úmyslným poškozením čí zneužitím. Obaly jsou zároveň nositeli informací svém obsahu, složení, vlastnostech, způsobu použití.

Primární (vnitřní) obal přichází do bezprostředního styku s produktem, chrání svůj obsah před vnějším prostředím a zároveň ho identifikuje. Pro roztoky a oleje volíme skleničky se šroubovacím víkem nebo kapátkem. Prášky sypeme do doypacků nebo dóz. Tablety a kapsle se plní do šroubovacích lahviček nebo dóz, případně do blistrů.

Lze použít také sekundární (vnější) obal, který chrání výrobky především před důsledky mechanického namáhání při skladování a dopravě. Tento obal uzavírá primární obal obsahující doplněk stravy do jednoho celku, například kapsle v blistrech vložené do papírových krabiček.

Neméně důležitý je také design a barevné provedení obalu, které doplněk stravy nejenom neomylně identifikují a zamezují záměně, ale oslovují také spotřebitele. Atraktivní obal je v konkurenčním prostředí způsobem, jak se odlišit.

Etikety a návin rolí 

Součástí adjustace je také návrh a výroba samolepicích etiket jednou z tiskových metod odpovídající požadovaným vlastnostem výsledných etiket. Etikety mohou být dodané na papírových arších nebo častěji v rolích.

Důležitou součástí zpracování etiket je určení správného návinu neboli způsobu, jakým směrem bude etiketa vycházet na rolích z tiskařského stroje. Správný návin odpovídající vašemu etiketovacímu stroji, tzv. číslo návinu je nutné vybrat před zahájením tisku.

Aplikace etiket  

Aplikace čili umístění etiket na obal, které se může provádět dle zadání strojově pomocí etiketovacích linek nebo jiných zařízení nebo ručně. Zatímco strojové lepení etiket je rychlé s vysoce přesným umístěním nálepek, ruční lepení může není 100 % přesné, a tak se může ve výjimečných případech stát, že jsou viditelné rozdíly v umístění etiket na jednotlivých obalech.

Údaje na etiketě

Nedílnou součástí procesu uvedení doplňku stravy na trh je kontrola legislativní správnosti údajů na spotřebitelském obalu, nejčastěji na nalepené etiketě.

Problematiku doplňků stravy, jejich složení, označování a způsob použití reguluje Vyhláška o doplňcích stravy a složení potravin č. 58/2018 Sb., která představuje závazný legislativní rámec platný pro všechny obchodované doplňky stravy. Uvedené informace na etiketě nebo spotřebitelském obalu musí být vždy pravdivé, čitelné a nesmí vést k matení spotřebitele. Kontrola legislativní správnosti etikety probíhá před uvedením doplňku stravy na trh. Nesprávné označení může vést k nespokojenosti zákazníka, nákladnému stahování výrobku z trhu a pokutám.

Některé povinné údaje na etiketě nebo spotřebitelském obalu doplňku stravy:

 • Název výrobku,
 • Označení „doplněk stravy“,
 • Čisté množství doplňku stravy,
 • Sestupně uvedené složení (název a množství vitamínů, minerálních látek nebo jiných látek charakterizující výrobek) a referenční hodnoty příjmu v procentech,
 • Doporučené denní dávkování,
 • Informace o obsažených alergenech a informace o určitých složkách doplňku stravy,
 • Výživové hodnoty,
 • Datum minimální trvanlivosti nebo datum pou6itelnsoti,
 • Výrobce (název a adresa).

Registrace doplňku stravy a legislativa

S výrobou doplňků stravy je před prvním uvedením na trh spojená povinnost zaslat informace o českém textu označení doplňku stravy. Tato notifikační povinnost vůči Ministerstvu zemědělství se týká všech doplňků stravy bez výjimky a texty ani vzhled obalu nesmí za žádných okolností uvést spotřebitele v omyl. Zodpovědnost za informace na etiketách a obalech doplňků stravy nese na svých bedrech firma, která výrobky prodává pod svým jménem nebo obchodním názvem.

Označování doplňků stravy:

 • Nesmí přisuzovat ani odkazovat na preventivní, léčebné vlastnosti nebo vlastnosti vedoucí k vyléčení onemocnění,
 • Nesmí obsahovat tvrzení uvádějící nebo naznačující, že vyvážená a pestrá strava obecně nemůže poskytnout dostatek vitaminů nebo minerálních látek.
 • Smí uvádět výživová a zdravotní tvrzení pouze za podmínek stanovených nařízením (ES) č.nařízením (ES) č. 1924/2006.

Prodej finálního produktu

Možností, jak dostat hotový doplněk stravy ke spotřebitelům je mnoho, a to od klasických kamenných obchodů s podobným sortimentem a blízkou cílovou skupinou jako jsou obchody se zdravou výživou, až po on-line prodej na e-shopech, v on-line lékárnách (například Pilulka, Lékarna.cz, Dr. Max) nebo prostřednictvím lékárenských distributorů (Phoenix, Pharmos, Alliance Healthcare).  Kromě toho existují prodejní kanály jako jsou multi-level marketing (MLM), enterprise sales, telemarketing atd.

Prodej a propagaci doplňků stravy reguluje legislativa, který úzkostlivě dohlíží na informace uváděné o doplňcích stravy a látkách v nich obsažených. Sinecalabs nabízí komplexní služby spojené s legislativním poradenstvím a podporou prodeje.

Zdroje:

https://sinecalabs.cz/

Komárek, P., Rabišková, M. Technologie léků. Galén, Praha, 2006. ISBN 80-7262-423-7.

https://www.nutrasciencelabs.com/blog/why-choose-contract-manufacturing-over-private-label-supplement-manufacturing
https://www.nutracapusa.com/
https://reliancevitamin.com/blog/how-to-start-your-own-private-label-dietary-supplement-brand/
https://www.goerlich-pharma.com/en/various-forms-of-dosage-for-dietary-supplements/
https://www.ferpotravina.cz/seznam-ecek/E407
https://www.nccreation.ch/en/food-supplements-which-galenic-forms/
http://naturproscientific.com/7-steps-to-dietary-supplement-product-development/
https://supplementfactoryuk.com/services/product-development/
https://potravinarskeporadenstvi.cz/sluzby/poradenstvi-a-kontrola-etiket-pro-potraviny-a-potravinove-doplnky/
https://blog.shoptet.cz/co-musi-obsahovat-etiketa-potravinoveho-vyrobku/
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1997-110#
https://www.bezpecnostpotravin.cz/kategorie/doplnky-stravy.aspx
https://www.bezpecnostpotravin.cz/az/termin/76661.aspx
https://cs.wikipedia.org/wiki/HACCP
https://www.ifsqn.com/what-is-ifs-certification
https://www.ifs-certification.com/index.php/en/
https://www.szpi.gov.cz/
https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2006:404:0009:0025:CS:PDF
https://eagri.cz/public/web/file/692027/Doplnky_stravy___ADMINISTRATIVNI_POSTUP_pro_splneni_informacni_povinnosti_14._12._2021.pdf
https://eagri.cz/public/web/mze/zemedelstvi/ekologicke-zemedelstvi/registrace/
https://www.pravniprostor.cz/clanky/ostatni-pravo/pravni-regulace-reklamy-na-vyrobky-cilici-na-zdravi
https://www.bezpecnostpotravin.cz/kategorie/doplnky-stravy.aspx [AI22]
https://eagri.cz/public/web/file/692027/Doplnky_stravy___ADMINISTRATIVNI_POSTUP_pro_splneni_informacni_povinnosti_14._12._2021.pdf [AI23]